Sestry - Dudince fara

[image:image-0]
5. mája 2011 si pripomenula 70 – ročné jubileum svätých sľubov naša spolusestra Sr. Karmela Papugová. Ak máte trošku času, nahliadnite spolu s nami cez nasledujúce video do dejín jej povolania, ale i celého jej života. Nech je Boh oslávený aj cez jej život a jej povolanie.
Autorom videa je vojenský vikár Vdp. Bartolomej Juhás   [image:image-1]
Vznik a pôsobenie rehoľného spoločenstva Milosrdných sestier Svätého Kríža v Dudinciach
Často sa nás ľudia pýtajú, kto sme, čo robíme a aké je naše poslanie. Sme Milosrdné sestry sv. Kríža, ktoré sa podľa príkladu sv. Františka Assiského usilujú nasledovať Ježiša Krista. Zachovávame evanjeliové rady čistoty, chudoby, poslušnosti a venujeme sa rôznym službám apoštolskej činnosti v charitatívnej, sociálnej a pastoračnej službe, podľa úmyslu a v duchu našich zakladateľov (pátra Theodózia a matky Márie Terézie Schererovej), ktorí každú činnosť prispôsobovali požiadavkám doby. Základný prameň našej charizmy tkvie v milosrdnej Božej láske, ktorá sa v Ježišovi Kristovi obetuje až na smrť na kríži. (porov. Flp 2,7-8) Teraz vám chceme predstaviť naše malé rehoľné spoločenstvo.
Na príchod sestier do Dudiniec v júni 1969 sa miestne úrady pozerali nedôverčivo. Prišlo sem vyše 30 sestier z Oseka u Duchcova v Čechách. Ľudia chodili k sestrám do kaplnky, zamestnané matky tam nechávali svoje deti na opateru. Po dvoch rokoch pobytu v Dudinciach - začiatok tzv. normalizácie - boli sestry obvinené, že vychovávajú deti v kresťanskom duchu. Celá táto záležitosť sa dostala až na okresný súd. Keďže v súdnom konaní voči sestrám neuspeli, v druhom jednaní zaútočili na pôvodného majiteľa domu, ktorý odišiel do Kanady, síce legálne, ale naspäť sa už nevrátil. Doba registrácie kupno-predajnej zmluvy nedosahovala ešte dva roky. V tom prípade nehnuteľnosť pôvodného majiteľa mohli skonfiškovať v prospech štátu. Toto odporcovia využili a sestry museli opustiť dom na základe súdneho rozhodnutia. Na jar v roku 1972 ich vyviezli do CHD v Slovenskej Ľupči. Súdruhovia z MNV chceli zlikvidovať aj spoločenstvo sestier v druhom dome, kde ich bolo iba deväť. Dom však bol už tri roky po registrácii, takže nepochodili. Naša kaplnka bola otvorená pre všetkých ľudí počas totality avšak kontrolovaná zamestnancami MNV, lebo ak nás chcel niekto navštíviť musel mať osobitné dovoleniez miestneho národného výboru.
Po Nežnej revolúcii v roku 1989 nadviazali sestry užšie vzťahy s ľuďmi. V Dudinciach postavili v roku 1994 kostol Kráľovnej pokoja. Dovtedy slávili sv. omšu iba v provizórnych priestoroch pri kúpeľoch na tzv. Terase. Pri prvej možnosti začali sestry vyučovať náboženstvo, najprv iba v Dudinciach, neskôr v okolitých dedinách.
Dlhé roky tu žilo malé spoločenstvo štyroch - piatich sestier - z toho už dlhší čas tri dôchodkyne, ktoré bývajú v rodinnom dome a sú zapojené do farskej činnosti. Sme zaangažované o starostlivosť o farský kostol, ktorý zväčša navštevujú kúpeľní hostia, kňazi na liečení... V súčasnosti pomáhame rozdávať sv. prijímanie, predmodlievame sa v kostole. Doma perieme a žehlíme kostolnú bielizeň.
Sestra Esther, predstavená komunity sa zapája do miestneho rodinného modlitbového spoločenstva, vedie spev pri pohreboch a pomáha kňazovi s prípravou pacientov na sv. omšu v Penzióne v Merovciach. Sr. Erika je katechétkou nielen v Dudinciach, ale i v Sebechleboch a v Hontianskych Nemciach. Tiež vykonáva dlhoročnú službu organistky, stará sa o záhradu a je spolu so Sr. Esther šoférkou v miestnom spoločenstve. Dôchodkyne Sr. Karmela a Sr. M.Pia sa starajú o dom a domáce práce. V dnešnej dobe nás často navštevujú bezdomovci, Rómovia a iní núdzni ľudia, pre ktorých sa snažíme byť otvorené a poslúžiť im v rámci našich možností i schopností.
Túžbou našej malej rehoľnej komunity je byť otvorenou pre všetkých ľudí, ktorí navštívia naše spoločenstvo a ktorí nás prosia o modlitbu. Nedá sa všetko opísať a vyjadriť o živote našej malej rehoľnej komunity, preto sú tu niektoré naše svedectvá opísané viac, iné sú len krátko spomenuté a ostatné iba stručne vymenované. Jedno je isté, že i tie najskrytejšie skutky vykonané z lásky k Bohu a k nesmrteľným dušiam majú večnú hodnotu. Viac informácií o našej reholi nájdete na našej webovej stránke.